Opis festiwalu

Opis festiwalu

Festiwal Audio Art

15-24 listopada 2013

Kraków

Chronologiczny opis wydarzeń

15.11.13

Ucho Echo jest nowym projektem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej, dotyczy tworzenia instalacji dźwiękowej powstającej przez nakładanie naturalnych odgłosów ulicy na wybrane fragmenty z bogatego repertuaru muzyki elektroakustycznej stowarzyszenia. Projekcja i miksowanie odbywać się będzie za pomocą miniaturowych ruchomych głośników wędrujących wg określonego planu czasowego i wyznaczonych trajektorii po ulicach miasta Krakowa. Szczegóły na stronie projektu www.uchoecho.pl (www.earnear.net).

Maciej Jabłoński ze swoim unikalnym projektem teatru muzycznego Pierrot Lunaire wystąpi w MOCAKu.

Resonance European Sound Art Network jest jedną z największych sieci europejskich

specjalizujących się w instalacjach dźwiękowych. Rozpoczęta w 2011 roku współpraca z Festiwalem

Audio Art wyznacza nowe perspektywy prezentacji najbardziej niezwykłych projektów z całej Europy.

W 2013 roku w ramach festiwalu będą dostępne instalacje Signe Liden (MOCAK) i Petera Bogersa (Bunkier Sztuki).

Łukasz Furman, młody artysta z Krakowa specjalizuje się w instalacjach interaktywnych na bazie kontrolera Kinect. Tym razem zaprezentuje swoją najnowszą instalację Loop, będącą odniesieniem do słynnego reactable (BS)

Fafankula to dwójka młodych artystów z Krakowa, która zaprezentuje swoją instalację interaktywną na bazie Kinecta.(BS)

Marcin Pączkowski realizuje premierowy projekt dla tancerza interaktywnego i rozbudoway system elektroakustyczny w ramach programu Zamówienia Kompozytorskie Instytutu Muzyki i Tańca (BS).

Andrea Pensado znakomita artystka argentyńska mieszkająca na stałe w Bostonie przyjeżdża do Polski ze swoim premierowym projektem noisowym (BS).

16.11.13

Peter Wießenthaner (Frankfurt), muzyki, kompozytor, artysta dźwiękowy i wideo, założyciel serii SKOP prezentującej najwybitniejsze projekty sztuki opartej na technologii przyjeżdża do Krakowa ze swoim autorskim projektem audiowizualnym (Goethe-Institut)

Gero Koenig zaprojektował unikalny instrument pod nazwą Choreograph, który zaprezentuje w Goethe-Institut. (GI)

Elvirą Wersche wykona niezwykłą pracę na podłodze Sali Audiowizualnej w Bunkrze Sztuki przygotowując przestrzeń pod wykonanie projektów swoich wieloletnich współpracowników. (BS)

Horst Rickels (Nuenen) to legenda sztuki Audio Art prezentujący w Krakowie swój słynny projekt Mercurius Wagen oraz Mahattan Disco w 1989 roku w ramach serii audio art, później wystąpił na Festiwalu Audio Art dwukrotnie z Mercurius Wagen Grande i Trivento, oraz z wyjątkowo wyrafinowanym projektem wspólnie ze swoimi studentami z Royal Conservatory w Hadze. Obecnie przyjedzie do Polski z Robertem Pravdą z projektem Leslies. (BS)

17.11.13

HiHat Xpress to wyjątkowy spektakl z Goetheborga realizowany przez grupę tancerzy i perkusistów w ramach programu Share Music, obejmującego różnorodne działania artystyczne integrujące grupy profesjonalne, amatorów oraz artystów o nietypowej sprawności, spektakl zostanie wykonany w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. (MOS)

INIRE Shipwreck score to oryginalny i wyjątkowy projekt duetu z Wrocławia, analogowa elektronika, systemy modularne i wideo. (BS)

Claudia Robles, kolumbijska artystka pracująca w Niemczech projektuje systemy przetwarzające fale mózgowe i galwaniczne zmiany napięć skóry na dźwięki i obrazy interaktywne, do Krakowa przyjeżdża z serią wykładów i koncertami. (BS)

Conductor to najnowszy projekt Darka Makaruka z Warszawy na bazie systemu Kinect. (BS)

18.11.13

Tres, hiszpański artysta w Podziemiach Rynku stopniowo będzie nas zagłębiał w coraz niższe poziomy ciszy, aż do poziomu całkowitego zatrzymania czasu i utraty orientacji miejsca.

21.11.13

Christian Blom z Oslo przywozi do Krakowa uniklaną instalację dźwiękową al Khowarizmis Mekaniske Orkester (BS)

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem festiwal gości Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej

PSEME będący częścią konfederacji CIME. Obydwa stowarzyszenia zaprezentują polski i zagraniczny repertuar muzyki elektroakustycznej poprzedzony polskim prawykonaniem pierwszej komputerowej kompozycji muzycznej Illiac Suite Lejarena Hillera (Sine Nomine Ensemble) (BS).

Al Reverse to premierowy projekt dwójki artystów z Krakowa Wojtka Janiszewskiego i Bartka Stępnia (kontrabas) na bazie algorytmów “sztucznej inteligencji”.(BS)

22.11.13

Piotr Madej z Krakowa w ramach swojego debiutu autorskiego na AAF wykona swoj projekt interaktywny Meetin’  z tancerką Sanią Rodobolską (AM)

Tony Tony to duet kompozytorów z Poznania, posługujący się wyrafinowaną elektroniką połączoną z obiektami dźwiękowymi i instrumentami akustycznymi (fortepian) (AM)

Jürgen Eberhard z Bremen przyjeżdża do Krakowa ze swoim autorskim programem elektronicznym i akustycznym, typowa kombinacja dla sztuki dźwiękowej – Eine Trinkers bei Pinkels Daheim.(BS)

black hole (Braunsshweig) Elke Untermohlen i Martin Slawig ze swoim najnowszym projektem Picknick am FeldRand, łąc zącym technologię interaktywną z bardzo osobistym odniesieniem do ulotnych obrazów miejsc, sytuacji, osób. (BS)

Mike Majkowski z Sydney to uniklany kontrabasista realizujący oryginalną muzykę na bazie mikrotonalności, do Krakowa przyjeżdża z Jamie Durainem  Berlina (BS).

23.11.13

Duo Montagnard z Masfield to połączenie sakofonu i gitary ze szczególnie dla duetu komponowanym repertuarem (AM).

Georg Wissel i Joker Nies z Koloni w swoim autorskim projekcie Corpus Callosum realizowanym na saksofonie i modularnej elektronice. (BS)

Roger Mills z Syndey to połączenie trąbki i sieciowego performance wspólnie z Arefem Tolei z Teheranu (!).

Phil Niblock, legendarny twórca “One Sound Composition” w swoje 80lecie przyjeżdża z najnowszymi kompozycjami do Krakowa wykonywanymi wspólnie z Thomasem Ankersmitem na Serge Modular System. (BS)

24.11.13

Krzysztof Zgraja, słynny polski flecista mieszkający na stałe w Braunschweig zaprezentuje swój oryginalny system muzyczny (AM)

Symptomy to najnowszy projekt Jarka Kordaczuka z Olsztyna realizowany wspólnie z Agnieszką Kołodyńska (kontrabas, głos, elektronika)(BS).

Nicolas Field z Amsterdamu zaprezentuje swój autorski projekt Dovetailed na perkusję i SuperCollider.

Superstringtrio w dwuosobowym składzie: Mark van Tongeren z Tajpei i Rollin Rachele z Londynu to duet śpiewu harmonicznego tworzącego magiczne spektakle rezonansu przestrzennego (BS)

Rafał Iwański i Raymond Salvatore Harmon to unikalny duet akustyczno-elektroniczny realizujący performance z rozbudowanym wideo. (BS)

lightskin Patryka Lichoty i Marty Romaszkan z Poznania wykona swój najnowszy projekt interaktywny. (BS)

Decibel z Perth w Australii to kwintet realizujący na żywo partytury graficzne w oparciu o autorskie oprograowanie łączące instrumenty akustycznej ze sterowanymi na żywo przez iPady partyturami graficznymi. (BS)

Rhizome Katarzyny Taborowskiej jest premierowym projektem hypertekstowym składającym się z trzech faz realizacji w ramach programu Zamówienia kompozytorskie koordynowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Zostanie zaprezentowana podczas festiwalu materiał promocyjny projektu, który zostanie zaprezentowany w całości na festiwalu w 2014 roku.

Festiwalowi towarzyszy seria prezentacji i warsztatów dostępnych na stronie festiwalu.

www.audio.art.pl